Lokalgrupper

Lokalgrupperna är för närvarande 84 st.
Om namnet på lokalgruppen är blått, har lokalgruppen en hemsida eller blog. Du kommer dit genom att klicka på namnet.
Glöm inte att anmäla eventuella förändringar avseende kontaktperson, tel.nr och emailadress till lokalgruppsansvarig i styrelsen.

Nya lokalgrupper hittar  HÄR information om hur blocket  till lokalgruppstäcket skall sys. Blocket skall sedan sändas till  Ann Ström   som f.n. är lokalgruppsansvarig i Rikstäckets styrelse.

För att undvika att robotar hittar kontaktpersonernas mailadress och skickar spam, har vi korrigerat mailadresserna genom att lägga till @rikstacket.se efter den korrekta adressen. När du vill komma i kontakt skriver du in mailadressen i din epost och tar bort @rikstacket .se. Det är tyvärr inte så praktiskt som att klicka, men det är svårare för robotarna att skicka spam och ovälkomna mail. 

BANDYKVILTARNA
Vänersborg med omnejd
Annica Ågren
072-516 56 65
13annica@gmail.com@riikstacket.se

BERGSLAGSKVILTORNA
Ludvika med omnejd
Gun-Britt Udd
0240-125 44
gblu@live.se@rikstacket.se

BLOCKMAKARNA
Norrtälje med omnejd
Rose-Marie Pettersson
070-223 12 69
rose_marie_p@hotmail.com@rikstacket.se

BLOCKRUTORNA
Uppsala
Anneli Olofsson
018-32 74 50
annelittane@gmail.com@rikstacket.se

DALÄLVORNA
Södra Dalarna och delar av Västmanland
Lena Zäterberg
070-664 01 64
l5z3@glocalnet.net@rikstacket.se

DJÄRVA LAPPAR
Järfälla kommun med omnejd
Elisabet Bergkvist
08-580 388 86
elisabetbergkvist@telia.com@rikstacket.se

DUNDERQUILTARNA
Gällivare
Rita Andersson
rita-andersson@telia.com@rikstacket.se

EKERÖQUILTARNA
Ekerö
Helene Sahlsten
070-573 78 11
helene.sahlsten@telia.com@rikstacket.se

FJÄLLSIPPORNA
Arjeplog
Ann-Mari Sundkvist
070 356 23 14
annmari_s@hotmail.com@rikstacket.se

FLINK I HANDEN
Tyresö
Britt-Marie Englund
070-776 28 48
brittmarie.englund@gmail.com@rikstacket.se

FUSKLAPPARNA
Luleå med omnejd
Annika Bengtsson
070-555 72 34
annika.bengtsson@yahoo.se@rikstacket.se

FÄRGLAPPARNA
Färgelanda med omnejd
Mita Granbeck
070-323 22 71
mita.granbeck@utb.fargelanda.se@rikstacket.se

FÄSTFLICKORNA
Boden
Laila Olovson
076-133 41 69
laila.olovson@bdtv.se@rikstacket.se

GÅSAKVILTARNA
Landskrona med omnejd
Jessica Kronvall
070-5774996
jessica.kronvall@bredband.net@rikstacket.se

HQL Hand Quilting Ladies
Västerås
Elvy Doverholt
070-631 7632
edoverholt@live.se@rikstacket.se

HÄLLBYQUILTARNA
Eskilstuna
Helena Blomstrand
073-3916951
hblomstrand@hotmail.com@rikstacket.se

JÄMT-KVILTEN
Brunflo
Marianne Törnqvist
070-512 27 45
mariannetornqvist@telia.com@rikstacket.se

KANONKVILTARNA
Boden
Louise Sundström
0921-655 43, 070-694 55 43
textillouise@gmail.com@rikstacket.se

KASTSÖMMARNA
Södra Öland
Berit Blom Nilsson
070-815 12 13
beritbnilsson@gmail.com@rikstacket.se

KLUTATÄCKET
Falkenberg med omnejd
Solbritt Wikström
0346-107 76
wikstrom.solbritt@telia.com@rikstacket.se

KNALLEKVILTARNA
Borås
Anita Eriksson
0320-489 58, 070-637 8990
eriksson.032048958@telia.com@rikstacket.se

KOMPASSROSEN
Tungelsta
Christina Hertogs
08-500 302 56
christina.hertogs@telia.com@rikstacket.se

KUBERNA
Göteborg med omnejd
Gun Karlsson
076-145 85 72
gun.mariana.karlsson@gmail.com@rikstacket.se

KUSTREMSORNA
Holmsjö
Siw Stevén
070-670 37 94
bizzibee44@gmail.com@rikstacket.se

KVARNKVILTARNA
Borgholm
Gunnel Berg
0485-56 31 54
gunnel.berg@yahoo.se@rikstacket.se

KVILTGLÄDJE
Helsingborg
Agneta Jansson
076 -812 58 17
agneta.g.jansson@gmail.com@rikstacket.se

KVILTHÄXORNA
Oskarshamn
Lena Nilsson
0491-842 35
lenamnilsson42@gmail.com@rikstacket.se

KVILTKONVALJEN
Gästrikland
Irja Forsberg
026-27 01 44
irja.forsberg@gmail.com@rikstacket.se

KVILTKÄLLINGARNA
Gotland
Kerstin Widell
0498-26 20 81
kerstinwidell.gotland@telia.com@rikstacket.se

KVILTSYSTRARNA
Varberg med omnejd
Eva Johansson
070-511 17 01
evakjell132@hotmail.com@rikstacket.se

LAPPFANTASTERNA
Norra Stor-Stockholm
Ann Arinder
08-96 22 09
ann@arinder.se@rikstacket.se

LAPPLEKEN
Blekinge och nordöstra Skåne
Ingrid Perssson
0455-577 24, 070-956 70 53
iingrid.prn.backabo@gmail.com@rikstacket.se
lappleken@live.se

LAPPLISORNA
Stockholm Söder
Hanne Dahlerup
070-617 77 66
hanne.dahlerup@gmail.com@rikstacket.se

LAPPLYCKA
Sydvästra Stor-Stockholm
Monica Unander
08-742 67 57
monica.unander@hotmail.com@rikstacket.se

LAPPMAKARNA
Årjäng
Desirée Forsman Strömmer
0573-71 12 18
desiree60@telia.com@rikstacket.se

LAPPRUTORNA
Luleå kommun
Gudrun Larsson
070- 6569130
gudrun10@telia.com@rikstacket.se

LAPPSKOJ
Umeå med omnejd
Kristina Jonsson
sok.jonsson@home.se@rikstacket.se

LAPPTEKLORNA
Huddinge
Lotta Fällback
0705-35 58 50
lottafallback@gmail.com@rikstacket.se

LAPPUGGLORNA
Vargön
Kjerstin Parsmo
0521-22 30 62
kjerstin.parsmo@gmail.com@rikstacket.se

LAPP-ÄLVORNA
Luleå
Brita Flodkvist
0920-25 20 15
brita_f@hotmail.com@rikstacket.se

LINDLAPPARNA
Fjärås
Gun Johansson
0300-54 43 24, 0706-84 40 70
gjohansson44@gmail.com@rikstacket.se

LINGONKRANSEN
Nybro
Christina Johansson
0481-220 23
johansson.j.peder@telia.com@rikstacket.se

LYCKOSTARNA
Lidköping
Inger Mattson-Ask
0510-154 01
imattssonask@yahoo.com@rikstacket.se

LÖJ-LIGAN
Överkalix
Elsa Nilsson
070-550 48 60
elsanilsson@spray.se@rikstacket.se

MAKALÖSA
Luleå med omnejd
Gunilla Rutberg
070-209 59 73
gunilla_rutberg@yahoo.se@rikstacket.se

MALMQUILTARNA
Koskullskulle
Katarina Norman
070-2391610
ina.larsson@hotmail.com@rikstacket.se

MARIAROSORNA
Västeråsområdet
Ingegerd Idar
073-3442015
ingegerd.idar@gmail.com@rikstacket.se

MÄLARMADAMMERNA
Skultuna
Rita Eskilsson
021-755 49
rita.eskilsson@ecad.se@rikstacket.se

MÄLARÖQUILTARNA
Ekerö
Else-Beth Hansson
0733-549916
else-beth.hansson@telia.com@rikstacket.se

NACKVÄRMARNA
Nacka och Värmdö/Ingarö
Gunnel Jansson
08-716 88 34
john.jansson1@comhem.se@rikstacket.se

NORRSKENSFLAMMORNA
Jokkmokk
Ketty Kangas
070-266 79 94
kangasketty@yahoo.se@rikstacket.se

NÄRKEKVILTARNA
Örebro
Liselotte Lindén
0730-39 96 01
liselotte.linden@hotmail.se@rikstacket.se

ONSDAGSLAPPARNA
Sundbyberg
Kristina Klockars
070-349 32 19
kris.klockars@gmail.com@rikstacket.se

OVANSILJANS QUILTFÖRENING
Siljansbygden
Louise Rosén
070-550 46 38
info@ovansiljansquilt.se@rikstacket.se

PALTBITARNA
Piteå med omnejd
Lilian Irisdotter
070-293 42 46
paltbitarna@gmail.com@rikstacket.se

QUILTQVINNEN
Älvsbyn med omnejd
Maria Lundström
070-283 51 02
quiltqvinna@gmail.com@rikstacket.se

QUILTQUL
Arvidsjaur med omnejd
Eva Malmqvist
070-539 89 15
evabargare@gmail.com@rikstacket.se

RALLARRUTORNA
Kiruna
Anita Flygare-Andersson
norrsken48@hotmail.com@rikstacket.se

ROSPIGORNA
Grisslehamn
Harriet Revell
0175-330 66
h_revell@hotmail.com@rikstacket.se

RUNTÄCKET
Täby med omnejd, Danderyd,Vallentuna, Norrtälje, Österåker
Lena Hoppe
070-679 72 34
lenahoppe@hotmail.com@rikstacket.se

SILVERQUILTARNA
Skultuna
Yvonne Pel
0171-917 08, 073-752 75 43
yvonne.pel@tele2.se@rikstacket.se

SKARVSÖMMARNA
Kalmar med omnejd
Birgitta Nilsson
0480-47 82 42
birgitta.c.nilsson@telia.com@rikstacket.se

SKÄRBÖNORNA
Vallentuna
Gun-Britt Sandström
073-823 49 21
gunbritt.sandstrom@zeta.telenordia.se@rikstacket.se

SOLSTA QUILTARNA
Karlstad med omnejd
Ingegärd Johansson
070-573 07 64
elajohansson@trservice.se@rikstacket.se

SPRÄTTHÖNORNA
Stockholm/ Södermalm
Hillevi Lennvall Rantzén
08-656 99 15
spratthonorna@gmail.com@rikstacket.se

STENÅLDERSLAPPARNA
Vuollerim
Ninett Åsman
070 -276 90 38
ninett.asman@telia.com@rikstacket.se

STJÄRNKVILTARNA
Norrköping med omnejd
Mariann Haag
072-234 36 75
mariann.haag@comhem.se@rikstacket.se

TANUMSQUILTARNA
Tanumshede
Gerd Larsson0525-20017

TJUSTQUILTARNA
Västervik
Rosita Ottosson
070-603 07 73
rositaottosson@hotmail.com@rikstacket.se

TRÅDÄNDARNA
Huddinge
Meg Ericsson
070-590 78 93
mege@telia.com@rikstacket.se

TYGBITARNA
Stockholm
Ingrid Eriksson Karth
08-650 42 91
s.karth@spray.se@rikstacket.se

TYRESÖ TÄCKA MAMSELLER
Tyresö
Berit Holm
08-712 87 57
berit.holm@comhem.se@rikstacket.se

TÄCKMANTELN
Solna och Sundbyberg
Ann Johansson
076-325 40 15
annib.johansson@hotmail.com@rikstacket.se

TÖRNROSORNA
Botkyrka med omnejd
Isabell Fransson
08-530 313 30, 070-395 48 14
isabell.fransson@botkyrka.se@rikstacket.se

UPPTÄCKET
Uppsala
Kerstin Blom
070-350 73 47
kerstinblom16@gmail.com@rikstacket.se

VALLONKVILTARNA
Östhammar
Karin Westlund

VILDROSORNA
Nybro
Evy Pettersson
070-2158085
syves@bahnhof.se@rikstacket.se

VÄRLDSARVSKVILTARNA
Ängelsberg med omnejd
Barbro Ekdahl
barbro.ekdahl@comhem.se@rikstacket.se

VÄSTLAPPARNA
Uddevalla, Lysekil, Kungälv
Lena Hedendahl
Uddevalla,Lysekil, Kungälv
070-6371107
lena.hedendahl@hotmail.com@rikstacket.se

ÅNGERMANÄLVORNA
Kramfors, Sollefteå kommuner och norra delen av Härnösands kommun
Kathleen Sköldkvist
0612–126 80
kathleen.skoldkvist@telia.com@rikstacket.se

ÄNGELHOLMSKVILTARNA
Viken
Karin Schultze
042-23 73 19
geka@telia.com@rikstacket.se

ÖGONFRÖJD
Piteå
Ullabritt Grahn
070-3248754
ullabritt.grahn@live.se@rikstacket.se

ÖRNKVILTARNA
Örnsköldsvik
Sonia Seidevall
0660-771 62
sonia.seidevall@bredband.net@rikstacket.se

ÖSTERLENS KVILTGILLE
Simrishamn
Gulle Stavnshöj
0414-125 88
gulle@ritea.se@rikstacket.se