Lokalgrupperna är för närvarande 86 st.
Om namnet på lokalgruppen är blått, har lokalgruppen en hemsida eller blog. Du kommer dit genom att klicka på namnet.
Glöm inte att anmäla eventuella förändringar avseende kontaktperson, tel.nr och emailadress till lokalgruppsansvarig i styrelsen.

Nya lokalgrupper hittar  HÄR information om hur blocket  till lokalgruppstäcket skall sys. Blocket skall sedan sändas till  Ann Ström eller

Karin Persson  , som f.n. är lokalgruppsansvariga i Rikstäckets styrelse.

För att undvika att robotar hittar kontaktpersonernas mailadress och skickar spam, har vi korrigerat mailadresserna genom att lägga till @rikstacket.se efter den korrekta adressen. När du vill komma i kontakt skriver du in mailadressen i din epost och tar bort @rikstacket .se. Det är tyvärr inte så praktiskt som att klicka, men det är svårare för robotarna att skicka spam och ovälkomna mail. 

BANDYKVILTARNA Annica Ågren  Vänersborg med omnejd
072-516 56 65 13annica@gmail.com@riikstacket.se
BERGSLAGSKVILTORNA Gun-Britt Udd Ludvika med omnejd
  0240-125 44 gblu@live.se@rikstacket.se
BLOCKMAKARNA Rose-Marie Pettersson Norrtälje med omnejd
  070-223 12 69  rose_marie_p@hotmail.com@rikstacket.se
 BLOCKRUTORNA Anneli Olofsson Uppsala
018-32 74 50 annelittane@gmail.com@rikstacket.se
DALÄLVORNA Lena Zäterberg Södra Dalarna och delar av Västmanland
070-664 01 64 l5z3@glocalnet.net@rikstacket.se
DJÄRVA LAPPAR Elisabet Bergkvist Järfälla kommun med omnejd
  08-580 388 86 elisabetbergkvist@telia.com@rikstacket.se
DUNDERQUILTARNA Rita Andersson Gällivare
rita-andersson@telia.com@rikstacket.se
EKERÖQUILTARNA Helene Sahlsten Ekerö
070-573 78 11 helene.sahlsten@telia.com@rikstacket.se
FJÄLLSIPPORNA Ann-Mari Sundkvist Arjeplog
 070 356 23 14 annmari_s@hotmail.com@rikstacket.se
FLINK I HANDEN Britt-Marie Englund Tyresö
070-776 28 48 brittmarie.englund@gmail.com@rikstacket.se
FUSKLAPPARNA Annika Bengtsson Luleå med omnejd
070-555 72 34 annika.bengtsson@yahoo.se@rikstacket.se
FÄRGLAPPARNA Mita Granbeck Färgelanda med omnejd
070-323 22 71 mita.granbeck@utb.fargelanda.se@rikstacket.se
FÄSTFLICKORNA Laila Olovson Boden
076-133 41 69 laila.olovson@bdtv.se@rikstacket.se
GÅSAKVILTARNA Kerstin Olander Landskrona med omnejd
0431-281 99 kerstin.olander@hotmail.com@rikstacket.se
HÄLLBYQUILTARNA Helena Blomstrand Eskilstuna
073-3916951 hblomstrand@hotmail.com@rikstacket.se
JÄMT-KVILTEN Marianne Törnqvist Brunflo
063-207 43 mariannetornqvist@telia.com@rikstacket.se
KANONKVILTARNA Louise Sundström Boden
0921-655 43 textillouise@gmail.com@rikstacket.se
070-694 55 43
KASTSÖMMARNA Berit Huttenlocher Degerhamn
070-966 71 44 berit.huttenlocher@gmail.com@rikstacket.se
KLUTATÄCKET Solbritt Wikström Falkenberg med omnejd
0346-107 76 wikstrom.solbritt@telia.com@rikstacket.se
KNALLEKVILTARNA Anita Eriksson Borås
0320-489 58 eriksson.032048958@telia.com@rikstacket.se
070-637 8990
KOMPASSROSEN Christina Hertogs Tungelsta
08-500 302 56 christina.hertogs@telia.com@rikstacket.se
KUBERNA Petra Jonasson Göteborg med omnejd
070-591 09 08 petra.jonasson@hotmail.se@rikstacket.se
KUSTREMSORNA Siw Stevén Holmsjö
0455-922 08 bizzibee44@gmail.com@rikstacket.se
KVARNKVILTARNA Gunnel Berg Borgholm
0485-56 31 54 gunnel.berg@yahoo.se@rikstacket.se
KVILTGLÄDJE Agneta Jansson Helsingborg
 076 -812 58 17 agneta.g.jansson@gmail.com@rikstacket.se
KVILTHÄXORNA Lena  Nilsson Oskarshamn
0491-842 35 lenamnilsson42@gmail.com@rikstacket.se
KVILTKONVALJEN Irja Forsberg Gästrikland
026-27 01 44 irja.forsberg@gmail.com@rikstacket.se
KVILTKÄLLINGARNA Kerstin Widell Gotland
0498-26 20 81 kerstinwidell.gotland@telia.com@rikstacket.se
KVILTSYSTRARNA Eva Johansson Varberg  med omnejd
070-511 17 01 evakjell132@hotmail.com@rikstacket.se
LAPPFANTASTERNA Ann Arinder Norra Stor-Stockholm
08-96 22 09 ann@arinder.se@rikstacket.se
LAPPLEKEN 
Ingrid Perssson
Blekinge och nordöstra Skåne
0455-577 24, 070-956 70 53 iingrid.prn.backabo@gmail.com@rikstacket.se
lappleken@live.se
LAPPLISORNA Hanne Dahlerup Stockholm Söder
070-617 77 66 hanne.dahlerup@gmail.com@rikstacket.se
LAPPLYCKA Monica Unander Sydvästra Stor-Stockholm
08-742 67 57 monica.unander@hotmail.com@rikstacket.se
LAPPMAKARNA Desirée
Forsman Strömmer
Årjäng
0573-71 12 18 desiree60@telia.com@rikstacket.se
LAPPRUTORNA Gudrun Larsson Luleå kommun
070- 6569130 gudrun10@telia.com@rikstacket.se
LAPPSKOJ Kristina Jonsson Umeå med omnejd
sok.jonsson@home.se@rikstacket.se
LAPPTEKLORNA Åsa Liljedahl Huddinge
0707-883707, asa@liljedahl.com@rikstacket.se
LAPPUGGLORNA Kjerstin Parsmo Vargön
0521-22 30 62 kjerstin.parsmo@gmail.com@rikstacket.se
LAPP-ÄLVORNA Brita Flodkvist Luleå
0920-25 20 15 brita_f@hotmail.com@rikstacket.se
LINDLAPPARNA Gun Johansson Fjärås
0300-54 43 24 gjohansson44@gmail.com@rikstacket.se
0706-84 40 70
LINGONKRANSEN Christina Johansson Nybro
0481-220 23 johansson.j.peder@telia.com@rikstacket.se
LYCKOSTARNA Inger Mattson-Ask Lidköping
0510-154 01 imattssonask@yahoo.com@rikstacket.se
LÖJ-LIGAN Elsa Nilsson Överkalix
0923-261 30 elsanilsson@spray.se@rikstacket.se
MAKALÖSA Gunilla Rutberg Luleå med omnejd
070-209 59 73 gunilla_rutberg@yahoo.se@rikstacket.se
MALMQUILTARNA Katarina Norman Koskullskulle
070-2391610 ina.larsson@hotmail.com@rikstacket.se
MARIAROSORNA Lena Höök Västeråsområdet
070-383 81 90 lena.hook@telia.com@rikstacket.se
MÄLARMADAMMERNA Rita Eskilsson Skultuna
021-755 49 rita.eskilsson@ecad.se@rikstacket.se
MÄLARÖQUILTARNA Else-Beth Hansson Ekerö
 0733-549916  else-beth.hansson@telia.com@rikstacket.se
NACKVÄRMARNA Gunnel Jansson Nacka och Värmdö/Ingarö
08-716 88 34 john.jansson1@comhem.se@rikstacket.se
NORRSKENS-
FLAMMORNA
Lena Kemi Jokkmokk
0971-551 35 kangasketty@yahoo.se@rikstacket.se
NÄRKEKVILTARNA Liselotte Lindén Örebro
0730-39 96 01 liselotte.linden@hotmail.se@rikstacket.se
ONSDAGSLAPPARNA Kristina Klockars Sundbyberg
070-349 32 19 kris.klockars@gmail.com@rikstacket.se
OVANSILJANS
QUILTFÖRENING
Louise Rosén Siljansbygden
070-550 46 38 info@ovansiljansquilt.se@rikstacket.se
PALTBITARNA Lilian Irisdotter Piteå med omnejd
070-293 42 46 paltbitarna@gmail.com@rikstacket.se
QUILTQVINNEN Maria Lundström Älvsbyn med omnejd
070-283 51 02 quiltqvinna@gmail.com@rikstacket.se
QUILTQUL  Eva Malmqvist  Atvidsjaur med omnejd
070-539 89 15 evabargare@gmail.com@rikstacket.se
RALLARRUTORNA Anita Flygare-Andersson Kiruna
norrsken48@hotmail.com@rikstacket.se
ROSPIGORNA Harriet Revell Grisslehamn
0175-330 66 h_revell@hotmail.com@rikstacket.se
RUNDA FORMER Pirjo Wretman Björkvik
073-434 51 24 pirjo.wretman@hotmail.se@rikstacket.se
RUNTÄCKET Lena Hoppe Täby med omnejd, Danderyd,Vallentuna, Norrtälje,Österåker
070-679 72 34 lenahoppe@hotmail.com@rikstacket.se
SILVERQUILTARNA Yvonne Pel Skultuna
0171-917 08 yvonne.pel@tele2.se@rikstacket.se
073-752 75 43
SKARVSÖMMARNA Birgitta Nilsson Kalmar med omnejd
0480-47 82 42 birgitta.c.nilsson@telia.com@rikstacket.se
SKÄRBÖNORNA Gun-Britt Sandström Vallentuna
073-823 49 21 gunbritt.sandstrom@zeta.telenordia.se@rikstacket.se
SOLSTA QUILTARNA Ingegärd Johansson Karlstad med omnejd
070-573 07 64 elajohansson@bredband.net@rikstacket.se
SPRÄTTHÖNORNA Hillevi Lennvall Rantzén Stockholm/ Södermalm
 08-656 99 15 spratthonorna@gmail.com@rikstacket.se
SPRÄTTORNA Agneta Hallberg Rånäs
0175-641 05 agneta.hallberg@gmail.com@rikstacket.se
STENÅLDERSLAPPARNA Ninett Åsman Vuollerim
070 -276 90 38 ninett.asman@telia.com@rikstacket.se
STJÄRNKVILTARNA Mariann Haag Norrköping med omnejd
072-234 36 75 mariann.haag@comhem.se@rikstacket.se
STUVBITARNA Gunilla Netzen Gran Huddinge
070-790 50 47 gunilla.netzen-gran@telia.com@rikstacket.se
TANUMSQUILTARNA Britt-Marie Markendahl Tanumshede
073-448 21 24 brittmariemarkendahl@gmail.com@rikstacket.se
TJUSTQUILTARNA Ann-Marie Blomkvist Västervik
0490-326 80 am.blo@netatonce.net@rikstacket.se
TRÅDÄNDARNA Meg Ericsson Huddinge
070-590 78 93 mege@telia.com@rikstacket.se
TYGBITARNA Ingrid Eriksson Karth Stockholm
08-650 42 91 s.karth@spray.se@rikstacket.se
TYRESÖ TÄCKA
MAMSELLER
Berit Holm Tyresö
08-712 87 57 berit.holm@comhem.se@rikstacket.se
TÄCKLORNA Gunilla Apelgren Norrtälje
0176-22 73 73 appelgren.gunilla@telia.com@rikstacket.se
TÄCKMANTELN Ann Johansson Solna och Sundbyberg
076-325 40 15 annib.johansson@hotmail.com@rikstacket.se
TÖRNROSORNA Isabell Fransson Botkyrka med omnejd
08-530 313 30 isabell.fransson@botkyrka.se@rikstacket.se
070-395 48 14
UPPTÄCKET Sif Djerf-Falk Knivsta
sif.falk@telia.com@rikstacket.se
VALLONKVILTARNA Karin Westlund Östhammar
VILDROSORNA Evy Pettersson Nybro
070-2158085 syves@bahnhof.se@rikstacket.se
VÄRLDSARVSKVILTARNA Barbro Ekdahl Ängelsberg med omnejd
barbro.ekdahl@comhem.se@rikstacket.se
VÄSTLAPPARNA Ulla-Stina Wastegård Uddevalla,Lysekil, Kungälv
0304-304 12 ulla-stina.wastegard@spray.se@rikstacket.se
ÅNGERMANÄLVORNA Kathleen Sköldkvist Kramfors, Sollefteå kommuner och norra delen av Härnösands kommun
0612–126 80 kathleen.skoldkvist@telia.com@rikstacket.se
ÄNGELHOLMSKVILTARNA Karin Schultze Viken
042-23 73 19 geka@telia.com@rikstacket.se
 ÖGONFRÖJD Ullabritt Grahn  Piteå
070-3248754 ullabritt.grahn@live.se@rikstacket.se
ÖRNKVILTARNA Sonia Seidevall Örnsköldsvik
0660-771 62 sonia.seidevall@bredband.net@rikstacket.se
ÖSTERLENS KVILTGILLE Gulle Stavnshöj Simrishamn
0414-125 88 gulle@ritea.se@rikstacket.se