Lokalgrupperna är för närvarande 86 st.
Om namnet på lokalgruppen är blått, har lokalgruppen en hemsida eller blog. Du kommer dit genom att klicka på namnet.
Glöm inte att anmäla eventuella förändringar avseende kontaktperson, tel.nr och emailadress till lokalgruppsansvarig i styrelsen.

Nya lokalgrupper hittar  HÄR information om hur blocket  till lokalgruppstäcket skall sys. Blocket skall sedan sändas till Ulla Romild, som f.n. är lokalgruppsansvarig i Rikstäckets styrelse.

BANDYKVILTARNA Annica Ågren  Vänersborg med omnejd
072-516 56 65 13annica@gmail.com
BERGSLAGSKVILTORNA Gun-Britt Udd Ludvika med omnejd
  0240-125 44 gblu@live.se
BLOCKMAKARNA Rose-Marie Pettersson Norrtälje med omnejd
  070-223 12 69  rose_marie_p@hotmail.com
 BLOCKRUTORNA Anneli Olofsson Uppsala
018-32 74 50 annelittane@gmail.com
DALÄLVORNA Lena Zäterberg Södra Dalarna och delar av Västmanland
070-664 01 64 l5z3@glocalnet.net
DJÄRVA LAPPAR Elisabet Bergkvist Järfälla kommun med omnejd
  08-580 388 86 elisabetbergkvist@telia.com
DUNDERQUILTARNA Rita Andersson Gällivare
rita-andersson@telia.com
EKERÖQUILTARNA Helene Sahlsten Ekerö
070-573 78 11 helene.sahlsten@telia.com
FJÄLLSIPPORNA Ann-Mari Sundkvist Arjeplog
 070 356 23 14 annmari_s@hotmail.com
FLINK I HANDEN Britt-Marie Englund Tyresö
070-776 28 48 brittmarie.englund@gmail.com
FUSKLAPPARNA Annika Bengtsson Luleå med omnejd
070-555 72 34 annika.bengtsson@yahoo.se
FÄRGLAPPARNA Mita Granbeck Färgelanda med omnejd
070-323 22 71 mita.granbeck@utb.fargelanda.se
FÄSTFLICKORNA Laila Olovson Boden
076-133 41 69 laila.olovson@bdtv.se
GÅSAKVILTARNA Kerstin Olander Landskrona med omnejd
0431-281 99 kerstin.olander@hotmail.com
HÄLLBYQUILTARNA Helena Blomstrand Eskilstuna
073-3916951 hblomstrand@hotmail.com
JÄMT-KVILTEN Marianne Törnqvist Brunflo
063-207 43 mariannetornqvist@telia.com
KANONKVILTARNA Louise Sundström Boden
0921-655 43 textillouise@gmail.com
070-694 55 43
KASTSÖMMARNA Berit Huttenlocher Degerhamn
070-966 71 44 berit.huttenlocher@gmail.com
KLUTATÄCKET Solbritt Wikström Falkenberg med omnejd
0346-107 76 wikstrom.solbritt@telia.com
KNALLEKVILTARNA Anita Eriksson Borås
0320-489 58 eriksson.032048958@telia.com
070-637 8990
KOMPASSROSEN Christina Hertogs Tungelsta
08-500 302 56 christina.hertogs@telia.com
KUBERNA Petra Jonasson Göteborg med omnejd
070-591 09 08 petra.jonasson@hotmail.se
KUSTREMSORNA Siw Stevén Holmsjö
0455-922 08 bizzibee44@gmail.com
KVARNKVILTARNA Gunnel Berg Borgholm
0485-56 31 54 gunnel.berg@yahoo.se
KVILTGLÄDJE Vakant Helsingborg
vakant
KVILTHÄXORNA Lena  Nilsson Oskarshamn
0491-842 35 lenam.nilsson@telia.com
KVILTKONVALJEN Irja Forsberg Gästrikland
026-27 01 44 irja.forsberg@gmail.com
KVILTKÄLLINGARNA Kerstin Widell Gotland
0498-26 20 81 kerstinwidell.gotland@telia.com
KVILTSYSTRARNA Eva Johansson Varberg  med omnejd
070-511 17 01 evakjell132@hotmail.com 
LAPPFANTASTERNA Ann Arinder Norra Stor-Stockholm
08-96 22 09 ann@arinder.se
LAPPLEKEN 
Ingrid Perssson
Blekinge och nordöstra Skåne
0455-577 24, 070-956 70 53 iingrid.prn.backabo@gmail.com
lappleken@live.se
LAPPLISORNA Hanne Dahlerup Stockholm Söder
070-617 77 66 hanne.dahlerup@gmail.com
LAPPLYCKA Monica Unander Sydvästra Stor-Stockholm
08-742 67 57 monica.unander@hotmail.com
LAPPMAKARNA Desirée
Forsman Strömmer
Årjäng
0573-71 12 18 desiree60@telia.com
LAPPRUTORNA Gudrun Larsson Luleå kommun
070- 6569130 gudrun10@telia.com
LAPPSKOJ Kristina Jonsson Umeå med omnejd
sok.jonsson@home.se
LAPPTEKLORNA Åsa Liljedahl Huddinge
0707-883707, asa@liljedahl.com
LAPPUGGLORNA Kjerstin Parsmo Vargön
0521-22 30 62 kjerstin.parsmo@gmail.com
LAPP-ÄLVORNA Brita Flodkvist Luleå
0920-25 20 15 brita_f@hotmail.com
LINDLAPPARNA Gun Johansson Fjärås
0300-54 43 24 gjohansson44@gmail.com
0706-84 40 70
LINGONKRANSEN Christina Johansson Nybro
0481-220 23 johansson.j.peder@telia.com
LYCKOSTARNA Inger Mattson-Ask Lidköping
0510-154 01 imattssonask@yahoo.com
LÖJ-LIGAN Elsa Nilsson Överkalix
0923-261 30 elsanilsson@spray.se
MAKALÖSA Gunilla Rutberg Luleå med omnejd
070-209 59 73 gunilla_rutberg@yahoo.se
MALMQUILTARNA Katarina Norman Koskullskulle
070-2391610 ina.larsson@hotmail.com
www.malmquiltarna.blogspot.se
MARIAROSORNA Lena Höök Västeråsområdet
070-383 81 90 lena.hook@telia.com
MÄLARMADAMMERNA Rita Eskilsson Skultuna
021-755 49 rita.eskilsson@ecad.se
MÄLARÖQUILTARNA Else-Beth Hansson Ekerö
 0733-549916  else-beth.hansson@telia.com
NACKVÄRMARNA Gunnel Jansson Nacka och Värmdö/Ingarö
08-716 88 34 john.jansson1@comhem.se
NORRSKENS-
FLAMMORNA
Lena Kemi Jokkmokk
0971-551 35 kangasketty@yahoo.se
NÄRKEKVILTARNA Liselotte Lindén Örebro
0730-39 96 01 liselotte.linden@hotmail.se
ONSDAGSLAPPARNA Kristina Klockars Sundbyberg
070-349 32 19 kris.klockars@gmail.com
OVANSILJANS
QUILTFÖRENING
Louise Rosén Siljansbygden
070-550 46 38 info@ovansiljansquilt.se
PALTBITARNA Lilian Irisdotter Piteå med omnejd
070-293 42 46 paltbitarna@gmail.com
QUILTQVINNEN Maria Lundström Älvsbyn med omnejd
070-283 51 02 quiltqvinna@gmail.com
QUILTQUL  Eva Malmqvist  Atvidsjaur med omnejd
070-539 89 15 evabargare@gmail.com
RALLARRUTORNA Anita Flygare-Andersson Kiruna
norrsken48@hotmail.com
ROSPIGORNA Harriet Revell Grisslehamn
0175-330 66 h_revell@hotmail.com
RUNDA FORMER Pirjo Wretman Björkvik
073-434 51 24 pirjo.wretman@hotmail.se
RUNTÄCKET Lena Hoppe Täby med omnejd, Danderyd,Vallentuna, Norrtälje,Österåker
070-679 72 34 lenahoppe@hotmail.com
SILVERQUILTARNA Yvonne Pel Skultuna
0171-917 08 yvonne.pel@tele2.se
073-752 75 43
SKARVSÖMMARNA Birgitta Nilsson Kalmar med omnejd
0480-47 82 42 birgitta.c.nilsson@telia.com
SKÄRBÖNORNA Gun-Britt Sandström Vallentuna
073-823 49 21 gunbritt.sandstrom@zeta.telenordia.se
SOLSTA QUILTARNA Ingegärd Johansson Karlstad med omnejd
070-573 07 64 elajohansson@bredband.net
SPRÄTTHÖNORNA Hillevi Lennvall Rantzén Stockholm/ Södermalm
 08-656 99 15 spratthonorna@gmail.com
SPRÄTTORNA Agneta Hallberg Rånäs
0175-641 05 agneta.hallberg@gmail.com
STENÅLDERSLAPPARNA Ninett Åsman Vuollerim
070 -276 90 38 ninett.asman@telia.com
STJÄRNKVILTARNA Mariann Haag Norrköping med omnejd
072-234 36 75 mariann.haag@comhem.se
STUVBITARNA Gunilla Netzen Gran Huddinge
070-790 50 47 gunilla.netzen-gran@telia.com
TANUMSQUILTARNA Britt-Marie Markendahl Tanumshede
073-448 21 24 brittmariemarkendahl@gmail.com
TJUSTQUILTARNA Ann-Marie Blomkvist Västervik
0490-326 80 am.blo@netatonce.net
TRÅDÄNDARNA Meg Ericsson Huddinge
070-590 78 93 mege@telia.com
TYGBITARNA Ingrid Eriksson Karth Stockholm
08-650 42 91 s.karth@spray.se
TYRESÖ TÄCKA
MAMSELLER
Berit Holm Tyresö
08-712 87 57 berit.holm@comhem.se
TÄCKLORNA Gunilla Apelgren Norrtälje
0176-22 73 73 appelgren.gunilla@telia.com
TÄCKMANTELN Ann Johansson Solna och Sundbyberg
076-325 40 15 annib.johansson@hotmail.com
TÖRNROSORNA Isabell Fransson Botkyrka med omnejd
08-530 313 30 isabell.fransson@botkyrka.se
070-395 48 14
UPPTÄCKET Sif Djerf-Falk Knivsta
sif.falk@telia.com
VALLONKVILTARNA Karin Westlund Östhammar
kwestlund@telia.com
VILDROSORNA Evy Pettersson Nybro
070-2158085 syves@bahnhof.se
VÄRLDSARVSKVILTARNA Barbro Ekdahl Ängelsberg med omnejd
barbro.ekdahl@comhem.se
VÄSTLAPPARNA Ulla-Stina Wastegård Uddevalla,Lysekil, Kungälv
0304-304 12 ulla-stina.wastegard@spray.se
ÅNGERMANÄLVORNA Kathleen Sköldkvist Kramfors, Sollefteå kommuner och norra delen av Härnösands kommun
0612–126 80 kathleen.skoldkvist@telia.com
ÄNGELHOLMSKVILTARNA Karin Schultze Viken
042-23 73 19 geka@telia.com
 ÖGONFRÖJD Ullabritt Grahn  Piteå
070-3248754 ullabritt.grahn@live.se
ÖRNKVILTARNA Sonia Seidevall Örnsköldsvik
0660-771 62 sonia.seidevall@bredband.net
ÖSTERLENS KVILTGILLE Gulle Stavnshöj Simrishamn
0414-125 88 gulle@ritea.se