Söta s.k. ekonomiblock

IMG_0648

På IMG_0703De s.k. ekonomiblocket dyker ofta upp på internathimlen. Man kan välja att sy dem på vanligt sätt med utskurna delar, men det är väldigt enkelt att få exakta block om man använder P.P. metoden. Det enda man skall tänka på då är at skriva ut mallen i 100%.

På bloggen My Go Go Life visas hur man på ett enkelt och fiffigt sätt centrerar motivet längst in i blocket.  Klicka på någon av de två översta bilderna, så kommer du till My Go Go Life.

På Generations Quilt Patterns hittar du en bra beskrivning till hur man syr PP om du inte skulle vara så van vid denna metod.

Där finns också mallar i olika storlekar. Den mall som har använts i blocken på My Go Go Life är 4 ” mallen

economy-quilt-block-tutorial

Klicka på bilden ovan, så kommer du till instruktionen och mallarna i tre olika storlekar, som du kan ladda ner .